Urgent Evoke

A crash course in changing the world.

Try living for a week on $2 a day.
"That’s what my students and I do when I teach my class about international development. It helps them begin to understand the trade-offs that must be made when you have only very limited resources. More broadly, it was in the Peace Corps in Botswana that I learned to carry water on my head, and noticed how heavy the bucket was; and I learned to pound sorghum in to flour and felt the ache in my back. As a designer, I came to understand the importance of technologies that can transport water or grind grain."
-Amy Smith

This secret of social innovation caught my attention because of a doc**entary I watched called "Killer at Large: Why Obesity is America's Greatest Threat". A researcher at the University of Washington went into a supermarket with only $1 to spend on energy (food). What he found was that he could buy a lot more processed food than fresh food. Down the snack aisle he could buy 1200 calories with his $1. Down the drink aisle he could buy 875 calories of soda for $1. In produce? he could only afford 250 calories in carrots with $1. And in orange juice he could only afford 150 calories with $1.

The United States has become a society that will gladly pay less money for less nutritious food but weary of paying more money for foods which are nutritionally superior to processed foods.

Living in America with an income of $14 per week is a far greater challenge than one can imagine; but it is not impossible. Having a $14 weekly grocery budget is a challenge we can certainly answer if there is enough motivation!

Views: 10

Comment by Paul Holze on April 29, 2010 at 4:41am
I need to go check out that doc**entary...very insightful point made about what a $1 can afford in regard to health
Comment by nomadHAR on May 4, 2010 at 4:05am
i've been eating on $2 a day for quite a while now. not really so difficult; you can cut it to $1 if you go dumpster diving:

http://www.urgentevoke.com/profiles/blogs/bin-diving-a-sport-of-food

that researcher must not have been trying very hard. here's what i buy for $1:

loaf of bread with over 2000 calories.
32oz of 100% orange juice at 720 calories.
2 cans of pinto beans at 700 calories.
7 bananas at 700 calories.

a lot of vegetables don't have much in the way of calories, but more than make up for it with vitamins and mineral in abundance. i could go on and on with this list.

i've seen the 'cheap junk food' argument for obesity and i don't believe it. most people that are obese are just LAZY.

Comment

You need to be a member of Urgent Evoke to add comments!

Join Urgent Evoke

Latest Activity

Nathan L Verrill posted a blog post

We were hacked!

Citizen X has returned somehow, we don't know how and we are working feverishly to stop him.See More
Oct 17
Niloc Htael updated their profile
May 16
Sina shared their video on Facebook
May 9
Nathan Papke shared their blog post on Facebook
Dec 7, 2016
Christine Nderitu updated their profile
Sep 10, 2016
Christine Nderitu posted a photo

Profile

Warm regards,Christine NderituRecreation consultant+1 978 810 2444"Let us step into the night and pursue that flighty temptress, adventure."- J.K Rowling, Harry Potter and The Half Blood Prince
Sep 10, 2016
Ace5 updated their profile
Jan 14, 2016
Ace5 is now a member of Urgent Evoke
Jan 13, 2016
Namwaka Mooto posted blog posts
Jan 13, 2016
Nicholas Dwork updated their profile
Oct 4, 2015
Nicholas Dwork is now a member of Urgent Evoke
Oct 1, 2015
Gary updated their profile
Sep 27, 2015
T D updated their profile
Sep 3, 2015
Brook Warner posted blog posts
Aug 25, 2015
Erasmus updated their profile
May 11, 2015
Santiago Vega posted blog posts
May 5, 2015

Follow EVOKE on Twitter




Official EVOKE Facebook Page




EVOKE RSS Activity Feed










© 2017   Created by Alchemy.   Powered by

Badges  |  Report an Issue  |  Terms of Service